Project List 2010-2011

 

 

S.No

 

Student’s Name

 

Project Title

 

Guide

 

1.

Abirami H

Edge Analysis using Two Dimensional Steerable Filters

Mr.S.Anand

2.

Amrutha E

Performance Evaluation of a Closed Loop MIMO-OFDM Transmission Scheme Using Pilot Symbol Assisted Rateless Codes

Mrs.G.Prema

3.

Amudha S

Design of Multiband Metamaterial Antenna

Mrs.K.Kavitha

4.

Anand G

Comparison of HMM and GMM based Text-Independent Speaker Identification Systems

Mr.S.Selva Nidhyananthan

5.

Ananthi P

Joint Timing, Carrier Frequency and Sampling Clock Offset Estimation for MIMO OFDM WLAN Systems

Mrs.G.Prema

6.

Angel Joybell Sheeba P

Realization of Architecture for Downlink Data Channels in Long Term Evolution

Mr.S.Syed Ameer Abbas

7.

Breen Lentil G.R

Composite Kernel based Ensemble Classifier for Hyperspectral Images.

Mrs.K.Kavitha

8.

Ganesh Babu M

Analysis of Fiber Nonlinearity for Various Power Levels and Spacings of Individual Channels in DWDM System

Mr.T.Sabapathi

9.

Gayathri S

Design of Dielectric Resonator Antenna for Millimeter-Wave Applications

Dr.R.Shantha Selva Kumari

10.

Jayasudha N

Edge Analysis using Modified Surfacelet Transform

Mr.S.Anand

11.

Jerlin Shylo J.S

Image Segmentation by Dynamic Region Growth, Multiresolution Texture Modeling and Merging.

Mrs.W.Sylvia Lilly Jebarani

12.

Jeypriya S

Object Recognition with Wavelet-Based Salient Points

Mrs.R.Ahila Priyadharshini

13.

Lakshumi Praba R

Realization of Architecture for Downlink Control Channels in Long Term Evolution

Mr.S.Syed Ameer Abbas

14.

Lalitha Vaishnavi P

Segmentation and Classification of Retinal images using Kernel Classifiers

Dr.D.Selvathi

15.

Prabin Jose J

Comparision and Evaluation of Classifiers for Epileptic Seizure Detection in EEG Signals

Dr.R.Shantha Selva Kumari

16.

Prema G

Nonrigid Image Registration using Spatial and Multi-resolution Techniques

Dr.S.Arivazhagan

17.

Rajavelu K.V

Improving Cooperative Communication in a Clustered Wireless Sensor Network by Sleep and Wakeup Procedure

Mrs.W.Sylvia Lilly Jebarani

18.

Sharnitha V.S

Thyroid Classification and Segmentation in Ultrasound Images using Machine Learning Algorithms.

Dr.D.Selvathi

19.

Sowmya V

Fingerprint Extraction of Distorted Audio Signal using DCT.

Mr.M.Davidson Kamaladhas

20.

Usha Rupni K

Cooperative Multicast Transmission Scheduling with Adaptive Modulation and Coding

Mrs.G.Indumathi

21.

Vairamuthu A

Analysis of Optical Modulation Formats for DWDM System.

Mr.T.Sabapathi

22.

Vidhya S

Design and Simulation of Triband Monopole Antenna for WIFI and WIMAX Applications.

Mrs.R.Ahila Priyadharshini

23.

Vijay M

Adaptive Spatial and Multi Resolution Approach for Image Denoising

Dr.S.Arivazhagan

24.

Vijaya Rani S

User Based Resource Scheduling for Heterogeneous Traffic in the Downlink of Multiuser OFDM Systems

Mrs.G.Indumathi